Blog

Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach. Aktualnie podatnicy mogą używać wyłącznie kas rejestrujących, które posiadają homologację Głównego Urzędu Miar i mają postać sprzętową.

Prezentujemy listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących zmian w przepisach odnośnie funkcjonowania kas fiskalnych, w tym migracji na urządzenia online:

Na podstawie § 9 ust.4, § 50 ust. 1 i 2 i § 63 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących, Szef Krajowej Administracji Skarbowej udostępnił wykaz serwisantów, którzy są upoważnieni do wykonywania serwisu kas danego typu.

Informujemy, że z dniem 2019.04.27 weszło w życie Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 22 marca 2019 r. „W sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych” opublikowane w Dz.U. 2019 poz. 759.

Rozporządzenie to zastąpiło dotychczas obowiązujące Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów” z dnia 13 kwietnia 2017 r. „W sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych” (Dz.U. 2017 poz. 969). 

Ostatniego dnia kwietnia br. opublikowane zostało znowelizowane rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących. Zaktualizowane przepisy obowiązywać będą użytkowników najnowszych urządzeń fiskalnych online, jak i pozostałych kas starszego typu. Większość nowych przepisów weszło w życie już z początkiem maja.

Ważną zmianą wprowadzoną w rozporządzeniu jest obowiązek zaznajomienia osób prowadzących u podatnika ewidencję sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących z informacją o zasadach dotyczących prawidłowego prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonu fiskalnego oraz skutkami nieprzestrzegania tych zasad. Dodatkowo, każda osoba prowadząca sprzedaż będzie zobowiązana do złożenia oświadczenia o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji.

[Pobierz informację o zasadach prowadzenia sprzedaży i formularz oświadczenia o zapoznaniu się z zasadami ewidencji na kasie fiskalnej]

Oświadczenie pracownika składane będzie przed rozpoczęciem ewidencji, a w przypadku osób, które rozpoczęły jej prowadzenie przed datą wejścia w życie nowych przepisów, złożenie oświadczenia będzie wymagane do 31 maja 2019 roku. Zmiany przepisów obejmują także kody literowe stosowane do oznaczeń stawek podatkowych. Według nowego rozporządzenia, konieczne będzie przypisanie nowych oznaczeń literowych (od A do G) w terminie do 31 lipca 2019.

W analogicznym terminie 30 kwietnia br. opublikowano Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika. Rozporządzenie określa warunki, sposób i tryb odliczania od podatku należnego lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących.

Podobnie jak dotychczas, ulga ma wynosić 90% ceny zakupu netto, nie więcej jednak niż 700 złotych za urządzenie. Z ulgi skorzystać będą mogli zarówno nowi użytkownicy urządzeń fiskalnych, jak i przedsiębiorcy zobowiązani do zakupu kasy online ze względu na wymóg ustawy.  Jednak już od 1 maja br. ulga przysługuje wyłącznie na zakup kasy online.

 

[Zobacz dokumenty dotyczące nowelizacji rozporządzenia ws. kas rejestrujących]

Pobierz dokument z informacją o zasadach ewidencji, tj. zbiór zasad prowadzenia sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej oraz skutki nieprzestrzegania zasad prowadzenia ewidencji sprzedaży i wystawiania paragonu fiskalnego.

W dokumencie również: Oświadczenie osoby, która prowadzi u podatnika ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji.

Już 22 lutego 2018 Uber wprowadza pilotażową możliwość przyjmowania płatności pieniężnych. Jeżeli jesteś kierowcą Ubera i chcesz rozpocząć wykonywanie przejazdów z gotówkową formą płatności, musisz wyposażyć się w kasę fiskalną. Nie wiesz jaki model sprawdzi się najlepiej? Pozwól nam przedstawić ofertę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

Rozważasz instalację terminala płatniczego w swojej firmie, ale odstraszają Cię wysokie koszty? Teraz to przeszłość! Program Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego, czyli projekt przygotowany przez Fundację "Polska Bezgotówkowa" pozwala nam przedstawić ofertę dzierżawy terminala płatniczego, lepszą niż kiedykolwiek wcześniej. Sprawdź jak nie płacić kosztów dzierżawy urządzenia i prowizji od sprzedaży aż przez 12 miesięcy.

Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie obowiązku przyjmowania płatności bezgotówkowych przez wszystkich podatników, którzy zobowiązani są do rejestracji przychodu za pomocą kas fiskalnych. Informacja o projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych znalazła się na stronach Rządowego Centrum Legislacji pod koniec 2017 roku. Firma DOTKOM realizując kompleksową obsługę przedsiębiorstw handlowych oferuje terminale płatniczne, które pozwolą Ci, nie tylko wypełnić nowy obowiązek, ale zwiększyć zadowolenie Klientów i przyspieszyć proces sprzedaży dzięki pominięciu używania gotówki.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji udostępniony został projekt ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Projekt Ministerstwa Finansów datowany na 11 grudnia 2017 roku zawiera wiele zmian i poprawek wobec wersji opublikowanej 18 września.

Jednolity Plik Kontrolny to zbiór informacji o prowadzonych działaniach gospodarczych. Przekazywany jest w formie elektronicznej do fiskusa. JPK posiada ujednolicony układ i format pliku (xml) dla wszystkich firm i branż, co umożliwia łatwe porównywanie przekazywanych danych przez systemy informatyczne resortu. Kontrolowane są puste faktury czy transakcje uznane przez algorytm za podejrzane. Wcześniej operacje takie wykonywane były ręcznie przez urzędników.

Wbrew wcześniejszym doniesieniom prasowym o możliwym odłożeniu prac nad migracją z obecnych urządzeń fiskalnych na kasy fiskalne on-line, Ministerstwo Finansów udostępniło nowy projekt ustawy o VAT, który ujawnia szczegóły planowanego przebiegu wymiany urządzeń. Sprecyzowane zostały końcowe terminy homologacji kas fiskalnych starego typu, a także informacje o przysługujących ulgach na zakup nowego urządzenia oraz terminy wymiany kas w poszczególnych branżach.

Prace nad dotychczasowym projektem rozporządzenia dotyczącym nowych urządzeń fiskalnych zahamowane, a migracja na urządzenia on-line odłożona w czasie? Według informacji do których dotarła „Rzeczpospolita” pierwotny termin przejścia na nowe urządzenia fiskalne on-line należy uznać za nieaktualny, a urządzenia starego typu będzie można sprzedawać nawet do 2022 roku.

W sierpniu 2016 roku udostępniony został projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju, w sprawie warunków technicznych jakim odpowiadać będą musiały nowe urządzenia fiskalne. Projekt ten będzie stanowić podstawę zmian w funkcjonowaniu kas rejestrujących, wyznaczając nowe wymagania zarówno dla producentów, jak i użytkowników urządzeń fiskalnych.

Każdy przedsiębiorca niezatrudniający pracowników ma prawo do czasowego zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej na okres od miesiąca do dwóch lat. Możliwość ta wynika z art. 14 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wielu podatników zgłasza jednak wątpliwości co do sposobu postępowania z kasą rejestrującą w okresie zawieszenia działalności.

Czynny żal

 Jesteś sumiennym przedsiębiorcą, zdarzyło Ci się jednak nie dotrzymać terminów w kontaktach z urzędem skarbowym? Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy jak rozwiązać Twój problem.

Jaka to kasa fiskalna?

Kasy fiskalne na dobre zagościły w naszej codzienności. Praktycznie wszędzie możemy się na nie natknąć. Nawet siedząc na kanapie przed telewizorem czekając na ulubiony program. Przesada? Bynajmniej, choć może to już pewnego rodzaju nasze zboczenie zawodowe.

Najtańsza kasa fiskalna kontra najlepsza kasa fiskalnaa

Dzień był chłodny. Pewnym krokiem do biura weszła kobieta w średnim wieku.

- Dzień dobry, chcę kupić najtańszą i najlepszą kasę fiskalną.
- Świetnie, ale po co Pani dwie kasy?..

Właśnie, czy da się kupić najtańszą i najlepszą kasę fiskalną?

Dotkom - w czym możemy pomóc?

Większość naszych Klientów to przedsiębiorcy rozpoczynający swoją przygodę z biznesem. Są na początku drogi budowania swojej pozycji na rynku. Organizując własną firmę stają często przed dylematem, jakie wybrać urządzenia, aby optymalnie wykorzystać ich potencjał oraz przełożyć poniesione koszty na zysk. Czy jest to w ogóle możliwe?

Kasa fiskalna Posnet Ergo

Kasa fiskalna Posnet Ergo - rewelacyjna i rewolucyjna kasa dla małych i średnich punktów handlowych. Dobre parametry, kopia elektroniczna, mocny akumulator, liczne klawisze funkcyjne to tylko niektóre z atutów tej niewielkiej kasy fiskalnej. Posnet dba o najwyższą jakość swoich kas fiskalnych - kasa Posnet Ergo nie jest tutaj wyjątkiem. Wygoda, ergonomia, duża konfigurowalność, czytelność i wytrzymałość to zdecydowane, mocna punkty tej niewielkiej kasy fiskalnej.

 

Kasy fiskalne 2016

Nowy rok - nowe przepisy, czyli co się zmienia w przepisach związanych z rejestrowaniem sprzedaży na kasach fiskalnych w 2016 roku. Końcówka roku to przede wszystkim zmiany w polityce. Czy zmiana rządu wpłynie na przepisy związane z kasami fiskalnymi w 2016 roku?

Loteria Paragonowa - Opel Insignia - główna nagroda

Z początkiem października ruszyła rejestracja paragonów do Narodowej Loterii Paragonowej. Do wygrania są samochody, laptopy i iPad'y. Najbliższe losowanie odbędzie się 16 listopada. Zapraszamy do udziału.


Czy każdy paragon można zarejestrować w loterii? Co trzeba zrobić, aby wziąć udział i mieć szansę na wygraną?

Śpiesz się i kup kasę jak najszybciej

1 marca coraz bliżej, kolejki po kasy fiskalne coraz dłuższe, a magazyny coraz bardziej przewiewne. Jeśli chcesz uzyskać zwrot kosztów poniesionych na zakup kasy fiskalnej to ostatnia chwila aby spełnić obowiązujące wymogi. Jaka jest procedura uzyskania takiego zwrotu? Kiedy najpóźniej mogę złożyć oświadczenie do urzędu skarbowego? Co mi grozi za niedotrzymanie terminu?

Kasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ

W związku ze zmianą przepisów (więcej tutaj: kasy fiskalne 2015) pokusiliśmy się o sprawdzenie, która kasa fiskalna cieszy się największą popularnością wśród kas dostępnych w naszej ofercie. Pytaliśmy także, o to, co Państwo biorą pod uwagę wybierając kasę fiskalną. Główne zalety, które wpływają na wybór danych modeli kas fiskalnych, to cena, prostota obsługi, jakość wykonania, mała awaryjność, czytelność wyświetlaczy i funkcjonalność. Najwyżej ocenione kasy to Novitus Nano E oraz Posnet Mobile HS EJ. Kasy te są także chwalone po wielu latach pracy, przede wszystkim za małą awaryjność oraz tanią eksploatację.

Zapraszamy do zapoznania się w tymi kasami fiskalnymi w naszym sklepie:
http://www.fiskalne.org/Kasa-fiskalna-Posnet-Mobile-HS-EJ
http://www.fiskalne.org/Kasa-fiskalna-Novitus-Nano-E-kopia-elektroniczna

Kasy fiskalne gotowe do sprzedaży

Już od połowy grudnia widzimy znaczący wzrost zainteresowania kupnem kas fiskalnych. Zmiana przepisów doprowadziła do lekkiego zamieszania. Piszę lekkiego, bo mam w pamięci sytuacje które miały miejsce na początku 2013 roku - wtedy zamieszanie było konkretne. Zarówno przedsiębiorcy jak i producenci kas fiskalnych byli zaskoczeni. Ci pierwsi tym że Ci drudzy nie nadążyli z produkcją. Ci drudzy z tym, że Ci pierwsi zostawili wszystko na ostatnią chwilę. Sytuacja wyglądała wtedy tak, że od początku lutego nie było kas fiskalnych praktycznie w całym kraju. Nam kasy skończyły się na początku trzeciego tygodnia lutego. Czy w tym roku będzie podobnie?

 

Czy w tym roku będzie podobnie?

Dużo wskazuje na to, że przedsiębiorcy świadomi opisywanej sytuacji z 2013 roku podejdą do tematu bardziej odpowiedzialnie. Zwiększone zainteresowanie kasami fiskalnymi obserwujemy już od początku grudnia. Po pierwszych 2 tygodniach stycznia mogę stwierdzić, że ilość telefonów, odwiedzin na stronie internetowej, ilość osób odwiedzających naszą firmę może świadczyć o tym, że duża część przedsiębiorców wie o zmianie przepisów i chce jak najszybciej, nie czekając na ostatnią chwilę, zakupić urządzenie. Z obecnej sytuacji może wynikać także zgoła odmienny wniosek - zainteresowanie jest duże i może rosnąć wraz ze zbliżaniem się do daty granicznej, jaką jest 1 marca. Przy takim scenariuszu może powtórzyć się sytuacja z 2013 roku. Pod koniec lutego może być problem z dostępnością kas fiskalnych. Nie chodzi tutaj jednak o tak ekstremalną sytuację, jak całkowity brak kas fiskalnych na rynku. Może się okazać że najbardziej pożądane modele kas, tzn. najmniejsze bądź najtańsze z nich zostaną wyprzedane, a zostaną jedynie większe i droższe modele. I znowu przedsiębiorca chcący kupić kasę fiskalną stanie przed dylematem - czekać i narazić się na ryzyko kary oraz utracić możliwość odzyskania 700zł zwrotu za koszty poniesione na zakup kasy czy może kupić droższy, większy, nie przeznaczony dla jego działalności, model kasy fiskalnej (bo po co weterynarzowi systemowa kasa fiskalna...) i spać spokojnie (oraz zaoszczędzić te wspomniane 700zł)?

Co zrobić?

Warto zapoznać się z przepisami. Warto sprawdzić czy dystrybutor posiada interesujący nas model kasy fiskalnej. Należy dowiedzieć się jak wyglądają procedury i ile trwają (zakup, fiskalizacja, szkolenie, uzyskanie zwrotu kasy fiskalnej, itp.). Zapraszam do zapoznania się z artykułem "Kasy fiskalne od 1 marca 2015" oraz z asortymentem naszej firmy dostępnym na stronie www.fiskalne.org

Zapraszamy także do zapoznania się z artykułem: www.fiskalne.org/kasy-fiskalne/kasy-fiskalne-w-2015-roku/czy-zabraknie-kas-fiskalnych-w-2015-roku.html

 

Kasy fiskalne na rynku europejskim

Otrzymujemy coraz więcej zleceń na przygotowanie kasy fiskalnej do wysyłki za granicę. Czy nasze kasy fiskalne przystosowane do Polskiego prawa nadają się do wykorzystania na rynkach zagranicznych? Oczywiście. Polska posiada rozbudowane prawo fiskalne co sprawia, że kasy fiskalne za granicą posiadają aż nadto funkcjonalności.

 

Do jakich krajów wysyłamy kasy fiskalne?

Posiadamy klientów z wielu krajów Unii Europejskiej. Najczęściej przygotowujemy kasy fiskalne do pracy w krajach Europy Zachodniej. Nasze kasy fiskalne trafiły do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu omówienia szczegółów, które pozwolą nam przygotować urządzenie do pracy w kraju docelowym.

 

 

Podkategorie