Kasy fiskalne 2016

Nowy rok - nowe przepisy, czyli co się zmienia w przepisach związanych z rejestrowaniem sprzedaży na kasach fiskalnych w 2016 roku. Końcówka roku to przede wszystkim zmiany w polityce. Czy zmiana rządu wpłynie na przepisy związane z kasami fiskalnymi w 2016 roku?

Końcówka roku 2015 przyniosła wiele zmian w naszym kraju. Nowo wybrane władze zaczynają realizować swoje plany i zapowiadają daleko idącą reorganizację w wielu gałęziach gospodarki czy organach administracyjno-państwowych. Polityka fiskalna od początku reformacji w Polsce cały czas jest przedmiotem uwagi. Ostatnie lata przyniosły zmiany stawek VAT, zmniejszenie limitu obrotów uprawniającego do prowadzenia sprzedaży bez kasy fiskalnej oraz przetasowania (z naciskiem na uszczuplenie) listy działalności zwolnionych z obowiązku rejestracji sprzedaży za pomocą urządzeń fiskalnych. Od 1 stycznia 2015 obowiązkowo kasę fiskalną muszą wdrożyć lekarze, prawnicy, fryzjerzy czy salony kosmetyczne. Jak będzie z kasami fiskalnymi w 2016 roku?

Teoretycznie zmian nie powinno być. Przepisy ustanowione pod koniec 2014 roku, a wdrożone 1 stycznia 2015 roku mają obowiązywać także w roku 2016. Nie wprowadzono zmian w listach usług czy podmiotów dla których istnieje obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Utrzymany zostaje także ten sam limit obrotu, czyli 20 000zł (dla firm, które nie muszą mieć kasy fiskalnej od pierwszej sprzedaży), oraz jego proporcjonalne obliczanie. 

Teoria-teorią a jak to wygląda w praktyce? Ustawodawcy na dzień dzisiejszy nie planują zmian w przepisach fiskalnych. Jedyne informacje jakie mogą wskazywać na zmiany dotyczą obniżenia stawek podatku od towarów i usług, czyli VAT, szczególnie dla towarów dla dzieci - ubranek i zabawek.

W 2016 tak samo jak w 2015 roku, czyli jak?

Branże, w których trzeba wdrożyć kasę fiskalną bez względu na dochód to miedzy innymi:

  • kancelarie adwokackie i prawnicze
  • warsztaty samochodowe i wulkanizacyjne (w tym także warsztaty wymiany opon)
  • gabinety medyczne i stomatologiczne
  • zakłady fryzjerskie
  • salony kosmetyczne

Więcej informacji można znaleźć na blogu w naszym sklepie internetowym: www.fiskalne.org/_blog/34-Kasy_fiskalne_2016.html